Neden Linux ve Neden Linuxuzmanı

26 Nisan 1998 yılında Win.CIH virüsü ile tanıştım. O gün abimle telefon yardımı ile format atıp yeniden kurmayı öğrendik ilk bilgisayarımızı. (Anakartta Intel Flash Bios olduğundan kurtarmıştık. Normal CMOS BIOS’ların hepsi silindi.)

1999 yılı başlarında bir gün abime Hollanda’daki arkadaşından bir çok CD geldi. Redhat 5.2 yazıyordu. Uzaylı görmüş masum köylü modunda incelerken abimdeki özet bilgi ile aydınlandık.

“Bu da windows gibi kardeşim. Sağlam ve hızlı diyorlar. Kullanabilen çok azmış”

İlk windows çökmesini fırsat bilerek kurdum Celeron 300A bilgisayarımıza.  Win98 SE sonrası kurulumda bir türlü internete dial-up bağlayamadık. Dahili PCI modemimizi görmüyordu. Mecburen Win98 kurduk. Bir süre sonra bir HAYES modem edindim. İlk iş yeniden kurdum. Dial-up modem için 2 tam gün sonunda bağlantıyı yaptığımızdaki sevincimizi hala hatırlarım abimle.
Bilgisayarı O zamanlar için en çok kullandığım şey, IRC chat ve MP3 dinlemekti. Bunları rahatlıkla yaptık.

Ancak abim Web tasarım işleri yapardı. (Evet 1999 yılında) O zamanlar HTML ve ASP yazardı. Neyseki sonradan PHP’de guru olarak doğru yolu seçti, şimdilerde JavaScript, React ve Python yazıyor Mühendis Bey:)

Bizim bilgisayarda Redhat Linux’un ömrü kısa oldu fakat ben bu özgürlüğe bayılmıştım. Düşünsene Virüs derdin yok, netbus ile bilgisayarına giremiyorlar, ilave bir çok gereksiz yazılım olmadığından bilgisayarın uçuyor gibiydi. (O zamanlar bilişim ve sunucular ile ilgim olmadığın o güçlü yanları bilmiyordum)

Daha sonra çalıştığım bilgisayar firmasında Windows NT ve Novell kurup yönetmeye başladım. Ancak Novell daha cazip geliyor ve hoşuma gidiyordu.

Öğrenmeye başladığım yıllarda Anet News grubunun katkısını unutamam. Türkçe’yi bırakın ingilizce kaynak bile azdı.

Linux’u profesyonel hayatıma Redhat 9 ve squid ile soktum. Özdilek’te çalışırken kullanıcıların internet çıkışı P3 1Ghz makine ile yapılıyordu. Üzerinde ISA server vardı. Çalışsam mı çalışmasam mı kararını veremezdi çoğu zaman. 🙂
Bir hafta sonu harekatı ile ISA server yerine Redhat9 + squid ile internet hizmetini verdim.
Insan kaynakları müdürünün odaya girişini hala hatırlarım.
IK = “Ne oldu internete???”
Ben= Hayırdır dedim!
IK= “Ben böyle hızlı internet görmedim. Her ne yaptıysanız ellemeyin :)”

Sonrasında mail sistemi Exchange 5.5 ve yine P3 1Ghz makine üzerinde çalışırdı. Her hafta yeniden kurardık. Virusten ve spamdan bayılırdı makine.  Onada bir operasyonla Redhat 9 + Qmail + Spamassassin + Clamav bileşenleri ile iyi bir mail server kurdum. Pazartesi sabah geldiklerinde herkes çok mutluydu. Spamsız bir haftaya başladılar ve mailler çok hızlıydı artık.  2003 yılında yanlış hatırlamıyorsam 1milyon mail gelirdi günde. Sadece 10-12bin gerçek mail olurdu. Diğeri spamdı. Exchange nasıl dayansın bu yüke. Hotmail bile freebsd üzerinde çalıştığı yıllarda 🙂

En büyük zorluğu yöneticilerimi ikna etmekte yaşadım. O günün şartlarında daha iyi hizmet vermek için bu devrimleri gizlice yapıp sonra bildirmeye mecbur bıraktılar.  Karşı çıktıkları şeyden sonrasında vazgeçemez hale geldiler. Çok uzun yıllar bu yapıyı kullandılar.  Bu konu ayrı bir kaç yazının konusu olacak.

Hayatımdaki Linux devrimini 2004 yılında Kamil Koç ile yaşadım. Bütün alt yapısını Linux üzerinde kurduk ve halen bu yapıda çalışmakta. Bilişim sektöründe bir çok ilki yaptık ve çok keyifli zaman geçirdik. Burada Redhat Enterprise ile Oracle kullanırken diğer işlemler için Debian kullanmaya başladım.

Bir sonraki şirketim Bursagaz’da Linux kullanmaya devam ettim. Yönetim desteği ile daha hızlı ilerledim. (RHCE ve CEH). Mümkün olan bütün servisleri Linux üstünde çalıştırdım. (Proxy, Reverse Proxy, Oracle DB, Mail Gateway, Log Analyzer, Log Server, Ftp Server, Web Server vd.. )

2007 sonrası SAP sistemlerinden bazılarınıda Linux üzerinde çalıştırdık. SAP Portal, SSO Servis vb mümkün mertebe Linux üstüne kurdum.

2008’de ubuntu kullanmaya başladım. Server sürümü çıkana kadar masaüstünde ubuntu, sunucularda RHEL veya Debian kullanmaya devam ettim.

Şu anda bütün ortamlar için Ubuntu kullanıyorum. Bundan sonraki bütün meslek hayatımda linux her bulunduğum şirkette yerini aldı. Sayısını hatırlamadığım servis ve hizmeti linux üzerinden verdik dev kurumsal şirketlerde.

2008 yılından beri güvenlik araştırmacası olmamdan sonra ise hayat tarzım oldu. Benim bildiklerimi bilseniz başka işletim sistemi kullanmazsınız derim her zaman 🙂

Linux’un hayatıma yön verdiği ve özgürlük hissini sonuna kadar yaşattığını söyleyebilirim.

Kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle uluslar arası projelerde kilit noktalarında ve köşe başlarında oldu linux ve açık kaynak kodlu yazılımlar ve geliştirme alt yapıları kullandım. Günümüzde bir çok firmada gider azalatma için özellikle kullanıldığını gördükçe mutlu oluyorum.

Bu kadar zorluktan ve yıllarca Linux’u savunmak zorunda kaldığım için kendim çok iyi geliştirmek için bir hedef koymam gerekliydi. İddalı olan bir isim ile Linuxuzmani.com sitemi açtım. Defalarca değişti, yeniden yazdım, sildim, bir daha yaptım. Ancak kendimi hep güncel tutmak için ve yeni şeyler öğrenmemi gerektirdiği için devam ettirdim. Öğrendikçe hiçbirşey bilmediğimi görüyorum ve daha çok araştırmaya devam ediyorum.

Selamlar … 🙂

“Neden Linux ve Neden Linuxuzmanı” üzerine 5 yorum

 1. Makalenizi okudum, paylaşımınız için teşekkürler.

  Merak ettiğim, açık kaynağı övüp, açık kaynak bir yazılım olan WordPress kullanıp, footer kısmında neden WordPress yazmadığı? Ayrıca sitenin adresi linuxuzmani.com iken neden site-title "SALIH BILGIN" şeklinde?

  Selamlar.

  Cevapla
 2. Merhaba,
  Blogger kullanıyorum. Blog hizmetini onlar verdiği için açıkçası alt yapıda ne kullandıklarını bilmiyorum. Yoksa yazarım. Title kısmını blog oluştururken verdiğim için blogger tarafından verilmiş.
  Selamlar .. 🙂

  Cevapla
 3. Merhaba,
  Uzun zamandır linux'a geçmeye uğraşan ben nedense Ubuntuya bir türlü alışamadım. Ne zamanki Mint ile tanıştım işte budur dedim 🙂
  Tam manasıyla hakim olduğumda Mint'e diğer dağıtımları da deneyeceğim. Şu an için oldukça stabil çalışıyor. Yazınızda bir şey dikkatimi çekti "Benim bildiklerimi bilseniz başka işletim sistemi kullanmazsınız derim her zaman :)" demişsiniz. Biraz açar mısınız bu konuyu.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 4. Merhaba, Aslına bakarsanız 2008 yılına kadar alternatif olarak baktığım Linux'a güvenlik alanına merak salmamla ayrıcalık olarak görmeye başladım. En basitinden CEH eğitimlerine bakarsanız her zaman mağdur diğer işletim sistemleridir 🙂 Bundan dolayı neler yapılabileceği konusunda bilginiz oldukça daha çok seveceksiniz.

  Cevapla

Yorum yapın