Sürüş Güvenliği ve Emniyet Kemeri


emniyet-kemeriHalk olarak emniyet kemerinin bizi sıktığını düşünürüz. Halbuki ne kadar yanlış ve küçüklükten gelen yetiştirilme tarzı ile alakalı. Sizi hayata bağlayan bir nesnenin, size getirisi yaşamınız olması bile verdiği hizmetin zahmetinden daha önemli olduğunu gösteriyor.
Abimin arama kurtarma teknisyeni olması sebebiyle tecrübelerini zaman zaman aktarır. Mücavir alan dışındaki kazalara bazende itfaiyenin yetmediği kazalara müdahale ediyorlar. Ölümlü kazaların %90 oranında emniyet kemeri takılı olması halinde burunları bile kanamadan kurtulabileceğini söyledi.
Şehir dışındaki kazalarda araçların hızlarından kaynaklı olarak kazalarda takla atma ve savrulmadan dolayı araçtan fırlama ihtimali yüksek olmaktadır. Şehir içi önemsenmese bile ortalama 50-70Km/s aralığında hızlar önemsenmemekle birlikte vektörel olarak çarpışmalarda ve kafa kafaya çarpışmalarda yaralanma ve araçtan fırlama, araç içinde darbe alma, arka koltuktakilerin kemer bağlanmaması ile de ön koltuktakilerin üzerine büyük bir hızla fırlamaları yada darbe almaları ile sonuçlanıyor.
Emniyet kemeri yaşam ile ölüm arasındaki çizginin kendisidir; araç içindeyseniz.
Araca bindiğiniz anda kontak anahtarını takmadan önce emniyet kemerinizi takınız. Kontak anahtarını takana kadar geçen sürede size bir aracın çarpmayacağı garantisi yoktur.
Emniyet kemeriniz takılı, farınız ve yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →